• 0

Mevsimsel Saman Nezlesi (Alerjik Rinit)

MEVSİMSEL SAMAN NEZLESİ (ALERJİK RİNİT) NEDİR?

Tıp dilinde alerjik rinit olarak adlandırılan saman nezlesi; alerjen maddelerin burun boğaz ve gözlerde yarattığı alerjik olaylardır. Alerjiye sebep olan maddeler alerjen madde olarak anılır.

Alerjik rinit; alerjik astım, alerjik darmatit (egzama), ürtiker (kurdeşen) ve alerjik konjöktivit (gözün önündeki gözü çevreleyen zarın alerji göstermesi) şeklinde karşımıza çıkabilir.

Polenlere karşı oluşan saman nezlesine “mevsimsel alerjik rinit” adı verilir. Bu alerji türü sadece belli dönemlerde genellikle ilkbaharda görülür. Alerjinin etkisiyle kişi diğer alerjen maddelere karşı hassas hale gelir.

Yıl boyunca devam eden saman nezlesinde ise ilk etapta ev tozları, gıdalar ve kimyasal maddeler akla gelmelidir.

Alerji ile ortaya çıkan bulgular şu şekildedir:

*Hapşırma,

*Burun tıkanıklığı,

*Burun akıntısı,

*Burun kaşıntısı,

*Gözlerde kızarma ve yaşarma. Alerjik konjöktivitte bu durum daha belirgindir.

Hastalık şiddeti herkeste farklı görülebilir. Bünyesi daha hassas olan kişilerde alerjik rahatsızlıklar alerjik astıma kadar gidebilir. Hatta solunum sıkıntısı ile birlikte ölümle sonuçlanması muhtemeldir.

ALERJİ NASIL TEDAVİ EDİLECEK?

  • Tıbbi tedavide ilk yapılması gereken alerjiye sebep olan maddelerden uzaklaşmaktır.
  • Alerji tedavisinde en fazla kullanılan ilaçlar alerji ilacı denilen antihistaminiklerdir.
  • Diyet değişikliği alerji tedavisinde önemli bir rol oynar. Bal, c vitamini ile zengin gıdalar ve iltihabi süreci engelleyici omega 3 zengini somon, ceviz, avokado, keten tohumu gibi gıdalar tedavi açısından yararlıdır.
  • Yaşam tarzı değişiklikleri yapmak hastalığın etkilerini zayıflatmamıza yardımcı olacaktır. Alerjiden ve alerjenlerden tümüyle kaçmak mümkün olmamak ile birlikte hastalığa maruz kalınma oranı düşürülerek yakınmaların sıklığı ve şiddeti azaltılır. Bunun içinde saman nezlesinin özellikle hangi etkene bağlı geliştiğinin bilinmesi gerekir.

Tam da bu noktada devreye giren Bio Terapi tedavisi mevsimsel saman nezlesinde veya sürekliliği olan alerjilerde tetikleyicinin tespitini ve tespiti yapılan etmenlerin vücut hücreleri içerisinden nötralize edilmesini sağlıyor. Akupunktur ile de tedavi taçlandırılıyor. 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.