• 0

YAŞAM ENERJİSİ (QI) EVRENİ OLUŞTURAN VE İNSAN VÜCUDUNDA YAŞAMSAL AKTİVİTELERİ SÜRDÜREN TEMEL MADDEDİR

İyi ve Kötü birbirlerine karşıttır, birbirlerine muhtaçtır, birbirlerine dönüşür, birbirlerini tamamlar. Evren iyi ve kötünün bu uyumu ile dengededir. Denge bozulursa yaşam enerjisi de bozulur. Hastalıklar belirir, sorunlar başlar.

 

İNSAN VÜCUDU YAŞAM DENGESİNİ KURAN BU KANALLAR İLE HAYAT BULUR

Binli yılların büyük Bilgesi ve bilim adamı İbn-i Sina’nın işaret ettiği ve bugünkü geleneksel Çin tıbbının üzerinde çalıştığı insan yaşam enerjisinin; evren enerjisiyle uyum ve uyumsuzluğunun hareket alanı kanalların varlığı ve bu kanallar üzerinde çok sayıda noktaların etkili olduğu yönündedir.

Büyük düşünürün ifadesi aynen şu şekildedir:

 “İnsan vücudunda bazı kanalların var olduğu ve bu kanallardan akan İyi ve kötü enerjilerin aktığı sonucudur ki insan sağlığı, hayat bulmaktadır “

 

 

YİNG-YANG İLİŞKİSİNİN İNSAN SAĞLIĞINA ETKİSİ

Bilinen odur ki; işaret edilen kanallar bu günkü gelinen noktada üzerinde yaşam dengesini kurmakla görevlendirilmiş ve henüz 360 tanesinin kullanıldığı normalde 1000den fazla olan noktaların var olduğu meridyenlerdir.

Meridyen ve noktaların yin-yang (düşük-yüksek) ilişkisi; evrenin ateş, toprak, metal, su ve ağaç(odun) etkisindedir ve bağlantılı organ sisteminde uyarıldıklarında biyokimyasal değişikliklerle yaşam enerjisini dengeledikleri, iç tamir dinamitlerini uyararak sağlıklı olmada katkı sağladıkları bilinen gerçektir.

Örneğin insan vücudunda sempatik ve parasempatik otonom sinir sistemi mevcuttur ve bu 2 sistem birbirine karşıt olarak çalışır. Sempatik sinir sistemi kalp atışlarını hızlandırırken; parasempatik sistemde yavaşlatılır. Ying-Yang ilişkisinde bu dengenin bozulması halinde sağlık sorunları başlar.

EVREN VE İNSAN ARASINDAKİ İLİŞKİDE İŞLEYİŞ; ÇEKİM YASASI

EVREN= MAKROKOSMOS (Büyük Evren), İNSAN= MİKROKOSMOS (Beşeri Evren) Mikrokosmos makrokosmosun yapı taşıdır ve onu oluşturan etmenler diğerinin içinde de vardır.

Makrokosmos ve mikrokosmos arasındaki ilişki çekim yasası (sevgi yasası)dır. Bu yasa çok güçlü ve etkin çalışan bir sistem olarak kabul edilmelidir. Bu sistem kısaca;

“İyi düşün iyiyi çek o gelsin”     “Kötü düşün kötüyü çek o gelsin”

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.